Hybrid Exchange yapısında Office 365 kullanıcıların on-premis kullanıcı tarafında Send As yetkilendirme.

Hybrid  Exchange yapısında Office 365 kullanıcıların on-premis kullanıcı tarafında  Send As yetkilendirme.

Merhabalar,

Hybrid Exchange yapısında  Office 365 tarafına taşınan kullanıcıların  on-premis exhange  tarafında  olan kullanıcılar veya gruplar için bazı yetkilendirmelerin yapılması gerekebilir.   Örneğin  on-premis exchnage üzerinde bulunan bir info mail için   o mail adresi üzerinden mail attırma, mailleri yönetme gibi istekler gelebilir.  Bu durumda Office 365  tarafında çalışan kullanılar için on-premis tarafa Send As veya Full Access yetkileri vermek gerekir.

Öncelikle PowerShell’i Admin olarak çalıştıralım. Ardından aşagıda ki görselde olduğu gibi Office 365 hesabımıza erişim sağlayalım.

$Cred = Get-Credential

$s = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential $cred -Authentication Basic –AllowRedirection

 

Ardından on-premis tarafında bulunan yetki verilecek  mail hesabın da hangi kimlerin hangi yetkilere sahip olduğunu   öğrenmek için aşağıda komutu çalıştıralım. Çalıştırdıktan hemen sonra  hesap üzerinde hangi kullanıcıların hangi yetkilere sahip olduğu bilgisini bize verecektir.

Get-RecipientPermission -Identity kariyer

On-premis exchnage tarafından  kullanıcıları eklediğiniz de  Office 365 tarafında  yukarida ki kodu çalıştırdığınız da kullanıcıları  göremiyorsunuz. Bu sebeple  Office 365 tarafına kullanılan kullanıcıların on-premis tarafında ki kullanıcılara  yetki atamak için  aşağıdaki   power Shell  komutunun çalıştırılması gerekmektedir.

Add-RecipientPermission “onpre account” -AccessRights sendas -Trustee “365 account”

yetkilendirme işleminden sonra tekrar  yukarıda ki  power Shell komutunu çalıştırdığımız da  yeni yetkilendirme yapılan kullanıcının eklendiğini göreceksiniz.

Teşükkürler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.