Exchange Server 2010 Database Defragmention İşlemi.

Exchange Server 2010 Database  Defragmention İşlemi.

 

Merhaba arkadaşlar,

Firma yapımızın büyümesi ile birlikte  yeni kullanıcıların  Exchange yapımıza  dahil olması , mevcut kullanıcıların mailbox larının  zamanla büyümesi   kullanmakta olduğumuz database lerinde kapladıkları alanları genişletmektedir.  Örneğin  yeni kurduğumuz yapımız da  10 Gb olan databese boyutumuz zamanla 150-200 Gb boyutlarına  çıkabilir.   Belli periotlar da sıstem bakımı yaptığımız gıbı Exchange databese bakımlarıda yapmamız gerekmektedir.  Bu bakımları  mailbox database ve public folder üzerinde yapabiliriz.

Exchnage üzerinde database boyutlarını kontrol ettıgımız de  300 Gb gordugumuz database boyutu aslında daha da az olabilir.  Bu sebeble   zaman zaman Exchange database defrag işlemlerine gerek duyabiliriz.

Exchange database defrag işlemi için kullanacağımız komut  eseutil /d  dir.  Defragmanton işlemi için kullanacağımız parametre “ /d “ parametrsidir.  Bu parametre defragmantion un kısaltılmasıdır.

Defrag işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli durumun;

  • Exchange database lerin bulunduğu  disk boyutunun %10 dan daha fazla alan bulunması gerekmektedir. 

Eğer diskimiz de yeteri kadar yer yok  yada  bulunan partitionu genişletemiyor isek “ /t ”  komutunu kullanmamız gerekecek.

 

Aşağıda görüldüğü üzere  “” isimli bir database im var.

 

Gerekli bakım işlemlerine başlamadan  önce ilk yapmam gereken  database’imi dismount etmek.  Database mount iken  defrag işlemi yapmaya çalıştığımız da  asaşıdaki gibi bir  hata alırız.

Operation terminated with error -550 <JET_errDatabaseInconsistent, Database is in inconsistent state “

Bu sebeble ilk önce database  dismount işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

Benim database lerimin bulunduğu disk te terli yer olmadığından dolayı “/t”  komutu kullanacağım.  “/t” komutunun yaptığı işlem    kullanılan database’ i  farklı bir partition üzerine alarak  işlemleri orda yapıyor.

 

eseutil /d  “E:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\v14\NewExcDB” /t “F:\ Program Files\Microsoft\Exchange Server\v14\NewExcDB.edb”

 

Komudu çalıştırıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. İşlem tamamlandığında  dismount ettiğimiz database imizi mount ediyoruz.

İşlemler bukadar. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.